TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU

To był wyjątkowy rok dla Gminy Suchy Las i jej mieszkańców


Obchody 800-lecia Suchego Lasu obfitowały w ważne i wyjątkowe wydarzenia, które z całą pewnością pozostawią ślad na kartach kronik lokalnej historii. Rok 2018 dobiega jednak końca i przyszedł czas na podsumowanie tego pięknego i dostojnego jubileuszu.
Finisaż obchodów 800-lecia Suchego Lasu został zorganizowany 30 listopada w Centrum Kultury w Suchym Lesie. Jego gościem honorowym był laureat złotej statuetki Dębowego Liścia „Za zasługi dla gminy Suchy Las” Zenon Pilarczyk wraz z małżonką. Oprócz Państwa Pilarczyków obecni byli: wójt Grzegorz Wojtera, radni z przewodniczącą Rady Gminy Suchy Las Anną Ankiewicz na czele, członkowie Komitetu Obchodów z jego przewodniczącym Marcinem Bulińskim – zastępcą wójta, a także osoby, organizacje, stowarzyszenia, firmy, które zaangażowały się w jubileuszowe obchody.

Data, która została wybrana na to spotkanie, nie była przypadkowa, o czym na wstępie powiedziała Małgorzata Dawidowska z Referatu Promocji Gminy. – To nie my wybraliśmy tę datę, ale zrobiono to za nas 800 lat temu. To właśnie 30 listopada 1218 roku powstał najstarszy znany nam dokument, w którym pojawiła się nazwa Suchy Las – wyjaśniła Prowadząca finisaż. 

Słowa te zostały zobrazowane fragmentem filmu z cyklu Suchy Las – 800 Lat Historii, który przedstawia, jak biskup poznański Paweł, na mocy wyżej wspomnianego dokumentu zatwierdza nadanie Suchego Lasu joannitom, poczynione przez jego poprzedników – biskupów Radwana, Benedykta i Arnolda. Obraz ten został opatrzony dodatkowo komentarzem, który wygłosił Ryszard Chruszczewski. Historyk podkreślił, że Suchy Las to miejscowość stara, mająca na pewno 800 lat, ale zapewne i więcej.

Przewodniczący Komitetu Obchodów wskazał, że jubileusz 800-lecia Suchego Lasu miał ważne zadania do spełnienia. – Zależało nam na tym, by przy tej okazji, jak najwięcej mieszkańców poznało, zgłębiło historię Suchego Lasu, dowiedziało się o wydarzeniach, które zaproponowaliśmy w ramach obchodów. Chcieliśmy by przyczyniły się one do integracji mieszkańców, były impulsem do budowania tożsamości związanej z miejscem zamieszkania – podkreślił zastępca wójta Marcin Buliński. 

Cele te wydaje się, że zostały osiągnięte, chociażby dzięki organizacji Wielkiego Testu o Gminie Suchy Las, o którym opowiedziała Joanna Nowak. Inne wydarzenia, które przypomnieli członkowie Komitetu Obchodów to: wspomniany wcześniej cykl filmów, konkurs na logo obchodów, jubileuszowy kalendarz (Małgorzata Dawidowska), publikacje w Gazecie Sucholeskiej (Barbara Stachowiak z Referatu Promocji Gminy), Koncert Ostatkowy, podczas którego po raz pierwszy została wręczona statuetka Dębowego Liścia „Za zasługi dla gminy Suchy Las”, Dni Gminy Suchy Las z symbolicznym zamknięciem Kapsuły Czasu (Andrzej Ogórkiewicz, dyrektor CKiBP oraz Jarosław Krajewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchym Lesie), uroczysta msza św. z udziałem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego (Andrzej Baehr, prezes Fundacji Kawalerów Maltańskich) oraz piosenka „Suchy Las - jestem stąd” w wykonaniu MEZO, mieszkańca Suchego Lasu, do której został nakręcony także teledysk (Paweł Andrzejewski, kierownik Referatu Promocji Gminy).

Oprócz tego jubileusz był impulsem do powstawania wielu bardzo ciekawych oddolnych inicjatyw, których autorami byli sami mieszkańcy. Wśród nich warto wspomnieć o konkursie plastycznym dla przedszkoli pt. „Mój Suchy Las”, zaproponowanym przez Radę Rodziców Przedszkola Leśnych Ludków w Suchym Lesie oraz pomyśle pań z Koła Gospodyń GolęczeWianki, dotyczącym posadzenia 800 drzew na 800-lecie Suchego Lasu w gminie Brusy, która ucierpiała w wyniku nawałnicy. 
Te wszystkie działania zostały przypomniane w filmowym podsumowaniu jubileuszu, który przygotował Hubert Sobalak. Natomiast o słowną ocenę podjętych działań został poproszony Wójt Gminy Suchy Las, który na wstępie podziękował za organizację listopadowego spotkania. Wójt Grzegorz Wojtera dodał również, że obchody te miały ważny wymiar społeczny. 

Podczas finisażu, w wieczór andrzejkowy nie mogło zabraknąć wróżb, oczywiście dla Gminy Suchy Las.

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/GminaSuchyLas/

Ostatnio zmienianyczwartek, 13 grudzień 2018 12:27
Powrót na górę

Urząd Gminy Suchy Las
ul. Szkolna 13,
62-002 Suchy Las
tel. 061 8926-250

WWW: www.suchylas.pl
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Herb Gminy Suchy Las

Straż Gminna w Suchym Lesie
ul. Poziomkowa 39
tel. 061 8125-181,
0606-310-419

Komisariat Policji w Suchym Lesie
ul. Poziomkowa 5,
62-002 Suchy Las
tel. 061 8413-010,
tel. 698 084 696

Policja Poznań
tel. 061 8415-611,
8415-612

Straż Pożarna - tel. 998
Pogotowie Ratunkowe - tel. 999
Pogotowie Gazowe - tel. 992
Pogotowie Wodociągowe - tel. 994

Zakład Energetyczny Szamotuły
tel. 061 292-82-15

 

Zakład Komunikacji Publicznej
Suchy Las Sp. z o.o.
www.zkp.com.pl

Zakład Gospodarki Komunalnej
Sp. z o.o.
zgksuchylas.eu

GCI Sp. z o.o.
gci.suchylas.pl

Park Wodny OCTOPUS
www.octopus.suchylas.pl

piątek, 18 października 2019 roku
 
 
 
 
  • YouTube

  • Newsletter

    Jeżeli chcesz otrzymywać nowe informacje o tym, co dzieje się w naszej Gminie, na swoją skrzynkę wpisz adres email
    Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację klauzuli informacyjnej: Pobierz klauzulę informacyjną
  • FB

     

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Przeczytaj dostosowaną do zmian w prawie ochrony danych osobowych treść – polityka prywatności