TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU

Oferta turystyczna i baza hotelowa

rajd_BogusawskiegoGMINA SUCHY LAS - aktywny wypoczynek połączony z poznawaniem historii

I Szlak Góra Moraska - Chludowo 

Łącznie na terenie gminy Suchy Las jest ponad 36 km oznakowanych szlaków rowerowych. Najdłuższa trasa rowerowa, biegnąca przez całą gminę Suchy Las to Szlak Góra Moraska - Chludowo. Jego całkowita długość to 26,5 km. Szlak wyposażony jest w infrastrukturę turystyczną: tablice informacyjno-edukacyjne, wiaty i  ławki. W znacznej części biegnie w terenie leśnym. Na obszarze gminy ma 16 km. Biegnie przez Górę Moraską i rezerwat Meteoryt Morasko, wzdłuż granic Obszaru Chronionego Biedrusko.

Na trasie mijamy okazałe dęby w Złotkowie z Rezerwatem Gogulec. Drogę możemy zakończyć w Chludowie, zwiedzając zabytkowy modrzewiowy kościół z 1736 r. oraz Muzeum Misyjno-Etnograficzne.

Obecny kościół zbudowany został w roku 1736, po pożarze poprzedniego, który spłonął w 1710 roku. Świątynia poświęcona została w roku 1744. Kościół wzniesiono z drewna, na planie krzyża. Można w nim obejrzeć m.in. obraz Matki Boskiej ze św. Mikołajem i św. Wojciechem z 2 poł. XVI wieku. Warto też zwrócić uwagę na belkę tęczową z Pasją oraz figurę św. Józefa, rzeźbione w drewnie, pochodzące z warsztatu wielkopolskiego z drugiej połowy XVIII w.

Pałac Werbistów powstał w XIX w. Zachęcamy do jego zwiedzenia i spaceru po pięknym parku. W pomieszczeniach Domu Werbistów funkcjonuje wyjątkowo atrakcyjne i nietuzinkowe muzeum etnograficzne z eksponatami przywożonymi przez misjonarzy. Jego zwiedzanie możliwe jest po umówieniu się z przewodnikiem. Od werbistów możemy dowiedzieć się o szczegółach pracy misyjnej. Opowieści okraszone są często wieloma ciekawostkami o zwyczajach tubylców. Muzeum poświęcone jest również o. Marianowi Żelazkowi zmarłemu w 2005 r. Ten honorowy obywatel gminy Suchy Las, więzień obozu w Dachau, przez 55 lat pracował wśród ubogich w Indiach. Najbardziej znany jest dzięki niesieniu pomocy trędowatym w koloniach dla trędowatych w Puri. Za swoją działalność zgłoszony został w 2002 r. jako oficjalny kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla.

Po zwiedzaniu z pewnością Państwo zgłodnieją. Na trasie możemy skorzystać z dwóch hoteli z restauracjami: w Suchym Lesie Gościniec Sucholeski i Ogród Przysmaków w Chludowie.

W rocznicę nadania herbu, Towarzystwo Przyjaciół Gminy Suchy Las na tej trasie organizuje rajd „herbowy” (najbliższy 17 czerwca 2018 r.). Z pewnością będzie niezwykły, ponieważ wpisuje się w kalendarz imprez związanych z 800-leciem Suchego Lasu.  W Suchym Lesie obejrzeć można Pomnik Strażaka oraz tablicę upamiętniającą komandora maltańskiego Michała Stanisława Dąbrowskiego. Zachęcamy też do skorzystania z usług Parku Wodnego OCTOPUS.

II Ring i szlak nadwarciański

Kosciol_Chludowo1. Szlak będący częścią Ringu – pierścienia biegnącego wokół Poznania. Na terenie gminy Suchy Las to 15 km. Trasa biegnie od Jeziora Kierskiego przez Złotniki i zielone tereny Chronionego Krajobrazu Biedrusko (wstęp tylko w soboty i niedziele zgodnie z obowiązującym regulaminem) – na jego terenie zwiedzić można miejsca historyczne takie jak:

  • Glinno - miejsce urodzenia „ojca teatru polskiego” Wojciecha Bogusławskiego
  • Historię dawnych Łagiewnik przypomina Pomnik Ofiar Faszyzmu
  • Ruiny kościoła w Chojnicy z 1531 r. z dzwonnicą z XIX w.

Warto zobaczyć pałac w Biedrusku z końca XIX w., będący kiedyś własnością pruskiej rodziny von Treskow. Aktualnie odnowiony pałac funkcjonuje jako hotel z doskonałą restauracją. Powrót do Poznania polecany jest szlakiem nadwarciańskim. Na trasie szlaku z Suchego Lasu do Biedruska co roku w maju organizowany jest przez Towarzystwo Przyjaciół Gminy Suchy Las rajd im. W. Bogusławskiego (najbliższy 20 maja 2018 r.).

2. Szlak Nadwarciański na terenie gminy Suchy Las to ponad 5 km. Biegnie od Poznania przez Radojewo do Biedruska wzdłuż rzeki Warty. Na trasie podziwiać możemy skupisko starych dębów (pomniki przyrody), w Biedrusku wspomniany zabytkowy pałac wybudowany przez rodzinę von Treskow. Szlak wytyczony jest w lesie, nawierzchnia jest szutrowo-gruntowa. Niezwykle interesującym przystankiem na trasie jest Ośrodek Edukacji Leśnej Łysy Młyn. Doskonałą alternatywą jest budowana ścieżka z Radojewa do Biedruska, ukończona w pierwszym etapie w części z Radojewa do Łysego Młyna. Asfaltowa szeroka droga dla rowerów będzie również położona dalej do Biedruska i rowerzyści będą mogli korzystać z niej już w wakacje przyszłego roku. Od lat w sierpniu  na terenie poligonu odbywa się maraton MTB, ściągający do gminy setki zapaleńców współzawodniczących w wyścigach na rowerach górskich.

III Golęczewski Quest „Golęczewo - wieś wzorcowa”

Trasa golęczewskiego questa prowadzi w taki sposób, że uczestnik zabawy poznaje niezwykłą historię krótkiego epizodu, kiedy Golęczewo zostało niemiecką wsią wzorcową. Zabudowa, jaka zachowała się do dzisiaj, nawiązuje do poszczególnych niemieckich landów. Sprowadzona tu ludność miała stanowić niemiecką samowystarczalną enklawę wśród polskiej społeczności. Trasa questu zaczyna się przy stacji kolejowej PKP w Golęczewie. Orientacyjny czas przejścia trasy trwa ok. godziny. Ulotkę z tekstem gry można wydrukować, pobierając plik PDF ze strony suchylas.pl (menu turystyka). Realizując trasę questową, można również zdobywać Odznakę Krajoznawczą PTTK. Golęczewo to wieś z ponad 700-letnią historią, w której blisko pięćdziesiąt zabytków figuruje w wojewódzkim rejestrze i jest objętych ścisłą ochroną konserwatorską. Quest opowiada o latach, w których zarządzeniem cesarza Wilhelma II Golęczewo stało się „niemiecką wsią wzorcową”, a ślady tych działań są czytelne do dzisiaj w układzie wsi i architekturze. W czasie wędrówki rozwiązuje się zadania i zagadki, które doprowadzają do ostatniego punktu. Czeka tam na uczestnika zabawy skrzynia skarbów z pamiątkową pieczęcią. Odcisk pieczęci w miejscu na skarb jest poświadczeniem ukończenia wyprawy. Należy zaznaczyć, że autorami questu są panie Małgorzata Bartyńska i Dorota Polichnowska. Z pewnością z okazji 800-lecia Suchego Lasu questów pojawi się więcej. Zachęcamy do śledzenia wiadomości  na naszej stronie i profilu facebook.com/GminaSuchyLas.
 

PROPOZYCJA IMPREZ SPORTOWYCH I KULTURALNYCH

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 09 październik 2017 11:27
Więcej w tej kategorii:Numery kont bankowych »
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Urząd Gminy Suchy Las
ul. Szkolna 13,
62-002 Suchy Las
tel. 061 8926-250

WWW: www.suchylas.pl
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Herb Gminy Suchy Las

Straż Gminna w Suchym Lesie
ul. Poziomkowa 39
tel. 061 8125-181,
0606-310-419

Komisariat Policji w Suchym Lesie
ul. Poziomkowa 5,
62-002 Suchy Las
tel. 061 8413-010,
tel. 698 084 696

Policja Poznań
tel. 061 8415-611,
8415-612

Straż Pożarna - tel. 998
Pogotowie Ratunkowe - tel. 999
Pogotowie Gazowe - tel. 992
Pogotowie Wodociągowe - tel. 994

Zakład Energetyczny Szamotuły
tel. 061 292-82-15

 

Zakład Komunikacji Publicznej
Suchy Las Sp. z o.o.
www.zkp.com.pl

Zakład Gospodarki Komunalnej
Sp. z o.o.
zgksuchylas.eu

GCI Sp. z o.o.
gci.suchylas.pl

Park Wodny OCTOPUS
www.octopus.suchylas.pl

piątek, 19 stycznia 2018 roku
 
 
 
 
  • YouTube

  • Newsletter

    Jeżeli chcesz otrzymywać nowe informacje o tym, co dzieje się w naszej Gminie, na swoją skrzynkę wpisz adres email
  • FB