TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU

Co w czerwcu na poligonie?Zgodnie z „Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego” Komendant Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu zawiadamia, że od dnia 1 do 30 czerwca 2017 roku na terenie poligonu Biedrusko odbywać będą się strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Strzelania i ćwiczenia realizowane będą zasadniczo od poniedziałku do piątku w godz. 6:00 – 15.00, a strzelania nocne realizowane będą we wtorki, środy i czwartki w godz. 20.00-02.00.

 Komendant informuje również, że w czerwcu 2017 roku na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą przedsięwzięcia związane z realizacją zamierzeń ujętych w „Planie współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2017 r.” (www.dgrsz.mon.gov.pl/wspolpraca). Przedsięwzięcia te mogą obejmować strzelania i wykorzystywanie środków pozoracji pola walki także w soboty. Ponadto na terenie poligonu Biedrusko realizowane są całoroczne polowania indywidualne na terenie obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 "Orzeł", nr 81 „Drop” i nr 86 "Sokół".

Pomimo tego, że strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej oraz środków minerskich są realizowane tylko w wybranych dniach i godzinach, komendant przypominamy, że zgodnie z ustawą z dnia 22 czerwca 1995 roku o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz. U. z 2010 r. Nr 206 poz. 1367 z późn. zmianami) na teren poligonu Biedrusko obowiązuje kategoryczny zakaz wstępu, a osoby które zostaną zatrzymane będą podlegały karze grzywny. Oznacza to, że niezależnie czy strzelania są realizowane czy też nie, wstęp na teren poligonu Biedrusko bez stosownych uprawnień jest zabroniony. Jednakże, zgodnie z „Instrukcją działalności ośrodków szkolenia poligonowego", przebywanie osób cywilnych w obrębie poligonu jest dozwolone jedynie w czasie wolnym od strzelań, tylko na szlakach turystycznych i drogach publicznych, za zgodą Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Mając powyższe na uwadze oraz to, że drogi asfaltowe Złotniki (Złotkowo) - Biedrusko nie są drogami publicznymi, korzystanie z drogi Złotniki - Biedrusko przez rowerzystów i pieszych określa regulamin zamieszczony na stronie internetowej CSWLąd w Poznaniu w zakładce poligon (http://cswlpoznan.wp.mil.pl/pl/31.html). Natomiast korzystanie z dróg dla pojazdów gąsienicowych (tzw. dróg czołgowych) oraz pozostałego terenu poligonu w celu np. doskonalenia umiejętności jazdy pojazdami off-road’owymi może odbywać się tylko na podstawie „Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2017 r.” (www.dgrsz.mon.gov.pl/wspolpraca).

Przebywanie w rejonie Rezerwatu Przyrody „Śnieżycowy Jar" możliwe jest tylko w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej w dni wolne od strzelań, tj. soboty (za wyjątkiem sobót kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy w tym okresie.
Ubezpieczenie poligonu Biedrusko podczas realizacji strzelań i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej oraz środków minerskich organizuje się poprzez:
1) ustawienie tablic wzbraniających wstępu, ostrzegawczych oraz sygnałów;
2) ustawienie masztów z koszami (kulami) podnoszonymi na czas strzelania;
3) stałe i czasowe zamknięcie dróg;
4) doraźne patrolowanie;
5) wystawianie w wyjątkowych przypadkach, na szczególnie ważnych przelotowych drogach, stałych (ruchomych) posterunków ubezpieczenia obsadzanych przez żołnierzy lub wartowników cywilnych.

 Na granicach poligonu oraz przy drogach przechodzących przez teren poligonu ustawia się tablice ostrzegawcze i w dobrze widocznych miejscach maszty z koszami (kulami). Kosze (kule) na masztach podnoszone są na czas strzelania w celu ostrzeżenia osób cywilnych przed wkroczeniem na zagrożony teren.

Główne drogi przechodzące przez teren poligonu narażone na niebezpieczeństwo w czasie strzelań, na czas strzelań są zamykane zaporami pomalowanymi w białe i czerwone pasy. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa szkolącym się wojskom, drogi Złotniki (Złotkowo) - Biedrusko mogą być w okresowo i bez uprzedzenia zamykane dla ruchu cywilnego (pomimo posiadania przepustek na przejazd tymi drogami). Przejezdność dróg zostanie wtedy zachowana tylko dla pojazdów Wojska Polskiego, Lasów Państwowych oraz służb ratunkowych.

Celowe łamanie zakazu wejścia i wjazdu na teren poligonu poprzez nie stosowanie się do oznakowania terenu zamkniętego poligonu Biedrusko, informacji wyświetlanych na tablicach świetlnych, nieuprawnione otwieranie szlabanów (zapór) oraz dokonywanie ich objazdów, jest wyrazem świadomego narażania siebie i innych osób na utratę życia lub zdrowia. Dotyczy to również przypadków niszczenia istniejącego oznakowania terenu poligonu. Wszelkie stwierdzone tego typu przypadki będą zgłaszane do właściwych organów ścigania.

Teren poligonu może być monitorowany, a zasadność przebywania osób i pojazdów na terenie poligonu będzie kontrolowana przez patrole Żandarmerii Wojskowej, Policji oraz Straży Leśnej.

Ostatnio zmienianyśroda, 31 maj 2017 16:12
Powrót na górę

Urząd Gminy Suchy Las
ul. Szkolna 13,
62-002 Suchy Las
tel. 061 8926-250

WWW: www.suchylas.pl
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Herb Gminy Suchy Las

Straż Gminna w Suchym Lesie
ul. Poziomkowa 39
tel. 061 8125-181,
0606-310-419

Komisariat Policji w Suchym Lesie
ul. Poziomkowa 5,
62-002 Suchy Las
tel. 061 8413-010,
tel. 698 084 696

Policja Poznań
tel. 061 8415-611,
8415-612

Straż Pożarna - tel. 998
Pogotowie Ratunkowe - tel. 999
Pogotowie Gazowe - tel. 992
Pogotowie Wodociągowe - tel. 994

Zakład Energetyczny Szamotuły
tel. 061 292-82-15

 

Zakład Komunikacji Publicznej
Suchy Las Sp. z o.o.
www.zkp.com.pl

Zakład Gospodarki Komunalnej
Sp. z o.o.
zgksuchylas.eu

GCI Sp. z o.o.
gci.suchylas.pl

Park Wodny OCTOPUS
www.octopus.suchylas.pl

niedziela, 19 stycznia 2020 roku
 
 
 
 
  • YouTube

  • Newsletter

    Jeżeli chcesz otrzymywać nowe informacje o tym, co dzieje się w naszej Gminie, na swoją skrzynkę wpisz adres email
    Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację klauzuli informacyjnej: Pobierz klauzulę informacyjną
  • FB

     

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Przeczytaj dostosowaną do zmian w prawie ochrony danych osobowych treść – polityka prywatności