TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU

Sprawdź, czy Twój dowód osobisty nie stracił lub nie traci ważności!


Upływ terminu ważności dowodu osobistego to jedna z przyczyn, która nakłada na nas obowiązek złożenia wniosku o jego wymianę. Dowód osobisty ważny jest przez 10 lat od dnia jego wydania. W ubiegłym roku minęła dekada od wymiany starych dowodów tzw. książeczkowych na nowe plastikowe, co spowodowało, że ponad pięć milionów osób musiało wymienić dowód osobisty. Jak się okazuje nie wszyscy dopełnili tego obowiązku. W gminie Suchy Las na dziś 645 mieszkańców ma nieważny dowód osobisty! 
Urząd Gminy w Suchym Lesie przygotował krótki poradnik „krok po kroku”, wyjaśniający jak wymienić dowód. 

Wnioski o dowód składamy osobiście. Również po odbiór dowodu stawiamy się osobiście. Nie ma możliwości upoważnienia innej osoby do złożenia lub odbioru dowodu. Wyjątek stanowią dzieci, które nie ukończyły 5 roku życia, ich obecność nie jest konieczna przy składaniu i odbiorze dowodu osobistego. W imieniu osób niepełnoletnich wniosek składa jeden z rodziców, opiekun prawny lub kurator. Dzieci powyżej 5 roku życia muszą być obecne przy składaniu wniosku. Dowód dla osoby niepełnoletniej odebrać może tylko wnioskodawca (ten rodzic, opiekun, który złożył wniosek).

Dla sprawnego przebiegu warto wcześniej przygotować wypełniony formularz, dołączając aktualną fotografię biometryczną, a do urzędu koniecznie zabrać też „stary” dowód osobisty.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można pobrać w Urzędzie Gminy Suchy Las w Biurze Obsługi Interesantów lub ze strony internetowej http://bip.suchylas.pl/22/wydzial-organizacyjny/.

Do wniosku o wydanie dowodu osobistego dołącza się kolorową fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Po zarejestrowaniu wniosku Wnioskodawca otrzymuje potwierdzenie zarejestrowania z adresem strony internetowej www. obywatel.gov.pl, pod którym może samodzielnie sprawdzić status sprawy, podając numer wniosku z otrzymanego potwierdzenia.

Proces wyrobienia nowego dowodu ustawowo trwa 30 dni. Wnioski należy składać osobiście w Urzędzie Gminy przy ul. Szkolnej 13, pokój nr 5, w poniedziałki w godz. 10.00- 17.00, od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 15.00.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można też złożyć w każdej innej gminie w kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Pamiętać jednak należy, że nowy dowód będzie do odbioru w miejscu złożenia wniosku.

Wymiana dowodu osobistego jest bezpłatna. Pamiętaj, że nie musisz czekać do końca ważności dowodu osobistego, żeby złożyć wniosek o jego wymianę. Należy to zrobić na minimum 30 dni przed upływem tego terminu lub wcześniej. Sprawdź zatem, czy Twój dowód nie traci ważności lub nie musi być wymieniony z innych powodów, np.: zmiana danych (zmiana adresu zameldowania nie wymaga wymiany dowodu), zmiana wizerunku utrudniająca lub uniemożliwiająca identyfikację właściciela dowodu osobistego.

Przypominamy również o konieczności posiadania ważnego dokumentu tożsamości w przypadku wyjazdów zagranicznych. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport lub dowód osobisty na terenie Unii Europejskiej i w krajach strefy Schengen.

 Ostatnio zmienianypiątek, 05 styczeń 2018 11:40
Powrót na górę

Urząd Gminy Suchy Las
ul. Szkolna 13,
62-002 Suchy Las
tel. 061 8926-250

WWW: www.suchylas.pl
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Herb Gminy Suchy Las

Straż Gminna w Suchym Lesie
ul. Poziomkowa 39
tel. 061 8125-181,
0606-310-419

Komisariat Policji w Suchym Lesie
ul. Poziomkowa 5,
62-002 Suchy Las
tel. 061 8413-010,
tel. 698 084 696

Policja Poznań
tel. 061 8415-611,
8415-612

Straż Pożarna - tel. 998
Pogotowie Ratunkowe - tel. 999
Pogotowie Gazowe - tel. 992
Pogotowie Wodociągowe - tel. 994

Zakład Energetyczny Szamotuły
tel. 061 292-82-15

 

Zakład Komunikacji Publicznej
Suchy Las Sp. z o.o.
www.zkp.com.pl

Zakład Gospodarki Komunalnej
Sp. z o.o.
zgksuchylas.eu

GCI Sp. z o.o.
gci.suchylas.pl

Park Wodny OCTOPUS
www.octopus.suchylas.pl

piątek, 19 października 2018 roku
 
 
 
 
  • YouTube

  • Newsletter

    Jeżeli chcesz otrzymywać nowe informacje o tym, co dzieje się w naszej Gminie, na swoją skrzynkę wpisz adres email
    Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację klauzuli informacyjnej: Pobierz klauzulę informacyjną
  • FB

     

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Przeczytaj dostosowaną do zmian w prawie ochrony danych osobowych treść – polityka prywatności