TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU

WŁODZIMIERZ GEDYMIN NIE ŻYJE

Gedymin 17 czerwca 2012 roku zmarł w Warszawie pułkownik Włodzimierz Gedymin, pilot Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, pilot doświadczalny, pilot Polskich Linii Lotniczych LOT i śmigłowcowy pilot sanitarny. W kampanii wrześniowej zestrzelił 3 samoloty niemieckie, w tym jeden nad miejscowością Łagiewniki w naszej gminie.

Włodzimierz Gedymin urodził się 23 czerwca 1915 roku w Petersburgu. Był wnukiem powstańca styczniowego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rodzice przenieśli się do Poznania, gdzie Włodzimierz ukończył Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego. Już w czasie nauki w gimnazjum fascynował się lotnictwem i ukończył kurs lotniczy. Po maturze, do której przystąpił w 1934 roku, zdał egzaminy wstępne na Politechnikę Warszawską, ale przed rozpoczęciem studiów zgłosił się na ochotnika do odbycia służby wojskowej. Po odbyciu kursu podchorążych rezerwy w 57. Pułku Piechoty Wielkopolskiej, został skierowany do Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie. Po ukończeniu w 1937 roku „szkoły orląt” w stopniu podporucznika pilota o specjalności lotnictwo myśliwskie, został skierowany do Poznania do 131. Eskadry Myśliwskiej. Wybuch wojny zastał podporucznika Gedymina na lotnisku Kobylepole. Należał wówczas do ścisłej czołówki III/3 Dywizjonu Myśliwskiego stacjonującego na poznańskiej Ławicy. 2 września 1939 roku, broniąc przestrzeni powietrznej Poznania, zestrzelił 2 samoloty nieprzyjacielskie, w tym bombowca HEINKEL He- 111 nad Łagiewnikami i okolicznymi miejscowościami. Z czteroosobowej załogi niemieckiego bombowca uratowało się dwóch lotników. Świadkowie walki powietrznej, mieszkańcy wsi nad którymi rozegrała się walka, ujęli obydwu niemieckich lotników i oddali w ręce władz polskich. Tuż po wkroczeniu na te tereny wojsk hitlerowskich, Niemcy dokonali aresztowań ludności Łagiewnik i okolicznych miejscowości. Zaaresztowano 22. mieszkańców, z których czternastu straciło życie w niemieckich więzieniach i łagrach. 12 maja 1968 roku w Łagiewnikach odsłonięto pomnik Ofiar Faszyzmu, przy którym mieszkańcy naszej gminy spotykają się każdego roku w rocznicę wybuchu II wojny.

 

W czasie wojny Włodzimierz Gedymin należał do Armii Krajowej. Zajmował się między innymi zabezpieczaniem i organizowaniem przylotów alianckich samolotów. Uczestniczył w spektakularnej akcji o kryptonimie „Most III” podczas której przekazano do Wielkiej Brytanii zdobyte przez żołnierzy AK fragmenty niemieckiej rakiety balistycznej V2. Po wojnie pracował w lotnictwie cywilnym oraz sanitarnym. Po przejściu na emeryturę w 1982 roku mieszkał w Pułtusku.

W uznaniu zasług dla niepodległości Polski Pułkownik Włodzimierz Gedymin został odznaczony Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W lutym 2007 roku Rada Miasta Poznania nadała Pułkownikowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania, a w marcu 2009 roku Marszałek Marek Woźniak odznaczył Włodzimierza Gedymina Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

Włodzimierz Gedymin kilkakrotnie odwiedzał Suchy Las, spotykał się z mieszkańcami, również przy pomniku w Łagiewnikach. Bardzo cenił sobie znajomości, które tu zawarł i zawsze o naszej gminie wypowiadał się ciepło i z sympatią.

Pamięć o Nim, Jego patriotyzmie, działalności i szlachetnej postawie, która cechowała Go przez całe życie pozostanie wśród nas. Wszystkim, których śmierć Pułkownika napełniła żalem i smutkiem, przekazujemy wyrazy współczucia.

Opracowała Urszula Habrych

 

 

Ostatnio zmienianyśroda, 20 czerwiec 2012 07:32
Powrót na górę

Urząd Gminy Suchy Las
ul. Szkolna 13,
62-002 Suchy Las
tel. 061 8926-250

WWW: www.suchylas.pl
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Herb Gminy Suchy Las

Straż Gminna w Suchym Lesie
ul. Poziomkowa 39
tel. 061 8125-181,
0606-310-419

Komisariat Policji w Suchym Lesie
ul. Poziomkowa 5,
62-002 Suchy Las
tel. 061 8413-010,
tel. 698 084 696

Policja Poznań
tel. 061 8415-611,
8415-612

Straż Pożarna - tel. 998
Pogotowie Ratunkowe - tel. 999
Pogotowie Gazowe - tel. 992
Pogotowie Wodociągowe - tel. 994

Zakład Energetyczny Szamotuły
tel. 061 292-82-15

 

Zakład Komunikacji Publicznej
Suchy Las Sp. z o.o.
www.zkp.com.pl

Zakład Gospodarki Komunalnej
Sp. z o.o.
zgksuchylas.eu

GCI Sp. z o.o.
gci.suchylas.pl

Park Wodny OCTOPUS
www.octopus.suchylas.pl

środa, 17 lipca 2019 roku
 
 
 
 
  • YouTube

  • Newsletter

    Jeżeli chcesz otrzymywać nowe informacje o tym, co dzieje się w naszej Gminie, na swoją skrzynkę wpisz adres email
    Zapisanie się do Newslettera oznacza akceptację klauzuli informacyjnej: Pobierz klauzulę informacyjną
  • FB

     

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Przeczytaj dostosowaną do zmian w prawie ochrony danych osobowych treść – polityka prywatności