- Suchylas.pl - https://www.suchylas.pl -

Wstęp na poligon wojskowy wzbroniony!

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych informuje, że do 30.11.2019 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać się będą strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. 

Strzelania i ćwiczenia realizowane będą od poniedziałku do soboty w godz. 8:30-15:00 i 18:00-24:00. Ze względów bezpieczeństwa teren poligonu wojskowego Biedrusko jest objęty całkowitym zakazem wstępu dla osób nieuprawnionych, w tym dla ruchu pieszego, rowerowego, samochodowego, a także dla wszelkich form turystyki i rekreacji (za wyjątkiem 1-3 listopada w godz. 8.00-18.00 możliwy dojazd główną drogą do Chojnicy, gdzie znajduje się cmentarz).

Przypominamy, że w dniu 22.12.2018 r. odcinek “Pierścienia rowerowego dookoła Poznania” przebiegający po drodze asfaltowej Złotniki-Biedrusko uległ likwidacji, a przemieszczanie się tą trasą jest traktowane jak wykroczenie.  Ponadto na terenie poligonu, obowiązuje zakaz zbierania runa leśnego i łowienia ryb. Zakaz ten obowiązuje 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu – również, gdy nie ma strzelań na poligonie.

Osoby nieprzestrzegające zakazu wstępu na poligon łamią art. 79 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (Dz.U.2016.207 j.t.), a także inne przepisy, jak np. niedostosowanie się do znaku drogowego B-1, czy wjazd pojazdem silnikowym do lasu. 

Ponadto na terenie poligonu Biedrusko realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe na terenie obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 “Orzeł”, nr 81 “Drop” i nr 86 “Sokół”. W ciągu całego miesiąca swoją działalność na terenie poligonu prowadzić będą saperzy realizujący interwencyjną neutralizację przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych różnego pochodzenia.

Przebywanie na terenie poligonu Biedrusko w trakcie strzelań i ćwiczeń wojskowych stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Zagrożenia te występują również, gdy wojsko nie prowadzi szkolenia na poligonie. Zawsze istnieje możliwość natknięcia się na niewybuchy lub inne przedmioty niebezpieczne, których dotykanie może doprowadzić do śmierci bądź trwałego kalectwa nie tylko sprawców, ale również przypadkowych osób znajdujących się w pobliżu. Cała powierzchnia poligonu używana jest przez wojsko do szkolenia w terenie i tym samym nie ma na nim obszarów, na których nie prowadzi się ćwiczeń wojskowych polegających nie tylko na strzelaniu amunicją bojową, ale również na prowadzeniu zajęć taktycznych z użyciem środków pozoracji pola walki i przemieszczaniu wojsk. Duża część szkolenia w terenie prowadzona jest zgodnie z zasadą: Niewidoczni, ale obecni. Teren poligonu użytkowany jest też przez inne podmioty do celów związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa, a także przez jednostki badawczo-rozwojowe lub instytucje prowadzące badania bardzo często w soboty i niedziele. Pobyt osób postronnych nie tylko zakłóca przebieg szkolenia wojskowego, ale także sprowadza na nie zagrożenie utraty życia, uszczerbku na zdrowiu lub szkodzie w mieniu już po przekroczeniu granic poligonu oznaczonych tablicami informacyjno-ostrzegawczymi.

Osobną kwestią pozostaje dostępność Rezerwatu Przyrody “Śnieżycowy Jar”, który znajduje się na terenie poligonu Biedrusko. Rejon rezerwatu znajduje się w strefie bezpieczeństwa jednej ze strzelnic, czyli w rzeczywistości w strefie upadku pocisków, przez co z oczywistych względów dostęp do niego jest bardzo ograniczony. Wstęp do rezerwatu w dniach od poniedziałku do piątku w każdym tygodniu listopada jest niemożliwy i kategorycznie zabroniony ze względu na realizowane strzelania. Informacje o tym, kiedy obiekt będzie dostępny dla społeczeństwa, będą pojawiać się na bieżąco na stronie internetowej Centrum pod adresem www.cswlpoznan.wp.mil.pl w zakładce “Poligon”.

Przebywanie na wyznaczonych szlakach turystycznych na terenie poligonu możliwe jest tylko w dni wolne od strzelań, tj. soboty (za wyjątkiem sobót, kiedy realizowane będą strzelania), niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy. Korzystanie z dróg dla pojazdów gąsienicowych (tzw. dróg czołgowych) oraz pozostałego terenu poligonu w celu np. doskonalenia umiejętności jazdy pojazdami off-road’owymi może odbywać się tylko na podstawie Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi w 2019 r. (www.dgrsz.mon.gov.pl/wspolpraca).

Na granicach poligonu oraz przy drogach przechodzących przez teren poligonu ustawione są tablice ostrzegawcze i w dobrze widocznych miejscach maszty z koszami (kulami). Kosze (kule) na masztach podnoszone są na czas strzelania w celu ostrzeżenia osób i cywilnych przed wkroczeniem na zagrożony teren. Główne drogi przechodzące przez teren poligonu narażone na niebezpieczeństwo w czasie strzelań, na czas strzelań zamykane są zaporami pomalowanymi w białe i czerwone pasy z dodatkową tablicą informującą o zakazie wstępu. Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa szkolącym się wojskom drogi Złotniki (Złotkowo) – Biedrusko mogą być okresowo i bez uprzedzenia zamykane dla ruchu cywilnego (pomimo posiadania przepustek na przejazd tymi drogami). W takich przypadkach przejezdność dróg zostanie zachowana tylko dla pojazdów Wojska Polskiego, Lasów Państwowych oraz służb ratunkowych.

Celowe łamania zakazu wejścia i wjazdu na teren poligonu poprzez niestosowanie się do oznakowania terenu zamkniętego poligonu Biedrusko, informacji wyświetlanych na tablicach świetlnych, nieuprawnione otwieranie szlabanów (zapór) oraz dokonywanie ich objazdów jest wyrazem świadomego narażania siebie i innych osób na utratę życia lub zdrowia. Dotyczy to również przypadków niszczenia istniejącego oznakowania terenu poligonu. Wszelkie stwierdzone tego typu przypadku będą zgłaszane do właściwych organów ścigania.