Rozdanie nagród w rankingu Zrównoważonego Rozwoju

21 stycznia w Sejmie podczas konferencji naukowej pn. Zrównoważony Rozwój Społeczno-Gospodarczy Jednostek Samorządu Terytorialnego, odbyło się ogłoszenie wyników rankingu „Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego”. Wśród laureatów znalazła się gmina Suchy Las, plasując się na 5 miejscu wśród gmin wiejskich. Jest to skok o 2 miejsca w porównaniu z poprzednim rankingiem za rok 2017.

Nagrodę w sali kolumnowej polskiego Sejmu w imieniu Suchego Lasu odebrał zastępca wójta Marcin Buliński. Ogłoszenie laureatów miało odbyć się na początku grudnia ubiegłego roku. Ze względów organizacyjnych nie doszło jednak do skutku. Nagroda dotyczy więc roku 2018. Podstawą rankingu, opracowanego pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka, jest 16 wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Ranking uwzględnia wszystkie polskie miasta i gminy, a materiałem źródłowym są niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego. Jednostki badane były pod kątem umiejętności  stworzenia najlepszych warunków zarówno dla swoich mieszkańców, jak i dla funkcjonowania biznesu.

Organizatorami rankingu i konferencji już od 11 lat jest Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Wyniki rankingu odzwierciedlają, w sposób wiarygodny i przekrojowy rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu.

Wśród gmin wiejskich czołówka wygląda następująco:

  1. Kleszczów
  2. Kobierzyce
  3. Tarnowo Podgórne
  4. Puchaczów
  5. Suchy Las

Zobacz wyniki rankingów w pozostałych kategoriach na stronie Fundacji Teraz Polska

ranking ZR 2 - Gmina wyżej w rankingu Zrównoważonego Rozwoju
wydrukuj wydrukuj