- Suchylas.pl - https://www.suchylas.pl -

Na szlaku – „Turystyczne PLOTki” na weekend

O tym, jakie szlaki tematyczne znajdują się w okolicy Poznania, informuje Piotr Basiński z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Jednym z najważniejszych szlaków regionu jest Szlak Piastowski [1], który przypomina czasy pierwszych polskich władców. Na trasie łączącej dawne warownie w Poznaniu i Ostrowie Lednickim znajdują się Pobiedziska, gdzie funkcjonują aż dwie średniowieczne atrakcje. W Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego [2] można obejrzeć ponad 30 kopii najciekawszych obiektów architektonicznych z Wielkopolski, a wizyta w sąsiadującym Grodzie Pobiedziska [3] pozwala spróbować swych sił w walce wręcz i przy użyciu bojowych machin. Duże nadzieje wiąże się również z powstającym szlakiem kulinarnym Smaki Powiatu Poznańskiego [4].

Podpoznańskie hity

Najważniejsze atrakcje turystyczne okolic Poznania łączy Trasa Kórnicka [5]. Ten szlak samochodowy w formie pętli pozwala dotrzeć z Poznania do kórnickiego zamku [6] i arboretum [7], Muzeum Pałacu w Rogalinie [8], Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie [9], Muzeum Przyrodniczego Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach [10] oraz Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie [11]. Ze Szreniawy blisko już do lasu między Dąbrówką a Sierosławiem, przez który przebiega Szlak Pamięci [12] łączący zbiorowe mogiły ofiar hitlerowskich zbrodni.

Przez Puszczę Zielonkę

Rejon Puszczy Zielonki to obszar, na którym krzyżuje się kilka szlaków sakralnych. Najbardziej znany jest Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonki [13], łączący 12 zabytkowych świątyń o unikatowym wystroju i cennym wyposażeniu. Pomiędzy kościołami w Kicinie i Wierzenicy dodatkowo ustawiono drewniane, rzeźbione kapliczki Drogi Tajemnic Różańcowych [14] (Wierzenica słynie też z Alei Filozofów [15]). Charakterystyczna muszla to znak rozpoznawczy Wielkopolskiej Drogi Świętego Jakuba [16], która wiedzie z Gniezna do Głogowa, z kościołem świętego Jakuba w Murowanej Goślinie [17]. To miasto jako jedyne z Wielkopolski wchodzi w skład Cittaslow [18], czyli sieci miast dobrej jakości życia. Kolejnym trasą tematyczną Puszczy Zielonki jest Cysterski Szlak Rowerowy, którego kluczową atrakcją jest klasztor pocysterski w Owińskach [19]. Całkiem niedawno listę sakralnych szlaków tematycznych uzupełniła sieć szlaków pielgrzymkowych do Dąbrówki Kościelnej [20]. System obejmuje sześć tras, którymi co roku pątnicy wędrują na odpust do tamtejszego sanktuarium. Zdecydowanie odmienny charakter od wyżej wymienionych ma Szlak Legend Puszczy Zielonki [21]. Tablice rozmieszczone w atrakcyjnych zakątkach, opowiadają historie o złotym tronie, śpiącym wojsku i dziesięć innych legend.

Szlakiem rzemiosła i przemysłu

Swarzędzki Szlak Meblowy [22] to trasa tematyczna, która przedstawia rozwój stolarstwa od niewielkich warsztatów rodzinnych aż po ogromne fabryki. Prawdziwym sercem szlaku jest ekspozycja Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki [23]. O fabrykach, ale już o innym profilu działalności (fabryki drożdży, przetworów ziemniaczanych, nawozów mineralnych) mieszczących się w okazałych budynkach opowiada Luboński Szlak Architektury Przemysłowej [24]. Obie trasy można zwiedzać korzystając ze specjalnie przygotowanych broszur albo podczas wycieczek z przewodnikiem, a po Luboniu prowadzi też dedykowana aplikacja [25].

Miejskie trasy spacerowe

Miejska Trasa Turystyczna po Prawobrzeżnym Śremie [26] prezentuje najciekawsze obiekty historycznej części miasta. Przy najważniejszych obiektach ustawiono plansze edukacyjne, a dodatkową atrakcją są półprzezroczyste tablice z archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi dawną zabudowę. Starówkę w Buku [27] można poznać, korzystając ze drukowanego przewodnika albo tablic, zamontowanych na zabytkowych obiektach. Nieco inaczej wygląda sprawa w Puszczykowie, gdzie rolę przewodnika po Szlaku Pereł Architektury [28] oraz Szlaku Letniska Puszczykowo [29] spełnia miejska aplikacja [30]. Do listy tras tematycznych okolic Poznania niebawem dołączy Obornicki Szlak Tajemnic, łączący najciekawsze miejsca Obornik i okolicznych miejscowości.

Więcej zdjęć na FB Gminy Suchy Las [31]