- Suchylas.pl - https://www.suchylas.pl -

Szybsza i łatwiejsza droga do Wojska Polskiego!

Reforma procesu rekrutacji do Sił Zbrojnych RP wprowadza szereg ułatwień dla kandydatów.

Nowe podejście do rekrutacji, procedura powołania zaplanowana tak, by była jak najprostsza i by w jak największym stopniu odpowiadała wymaganiom ochotników, więcej turnusów szkoleniowych, a także ich skrócony wymiar.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zmienia się dla Ciebie Wojsko Polskie!

Nowy portal Rekrutacyjny Wojska Polskiego jest prostszą i wygodniejszą formą pierwszego kontaktu ochotnika z instytucjami wojskowymi. Zamiast tradycyjnego, bezpośredniego zgłoszenia się do siedziby WKU, wojsko umożliwia aktualnie zrobienie tego w formie elektronicznej, za pośrednictwem Portalu Rekrutacyjnego [1].

 Po rejestracji kandydat, jeśli ma sprecyzowany kierunek, w którym chce się rozwijać – otrzymuje gotową ofertę dopasowaną do jego preferencji i potrzeb. Jeśli nie – prowadzi rozmowę z pracownikiem WKU w celu określenia odpowiedniej dla niego formy służby wojskowej i drogi rozwoju w Wojsku Polskim. Następnie zostaje on umówiony w dogodnym dla niego terminie na spotkanie, podczas którego złoży wniosek o powołanie. Dzięki temu będzie mógł zostać skierowany do Wojskowych Centrów Rekrutacji w celu przejścia wymaganych badań.

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Poznaniu zostało zorganizowane na terenie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu i będzie funkcjonować przynajmniej dwa razy w miesiącu. Dzięki niemu ochotnicy, którzy uprzednio złożyli wniosek o powołanie do służby przygotowawczej lub do terytorialnej służby wojskowej, odbędą rozmowę kwalifikacyjną, badanie psychologiczne oraz lekarskie na miejscu oraz w trakcie jednego dnia.

Po przejściu powyżej opisanej procedury i otrzymaniu karty powołania, ochotnik zostanie skierowany na szkolenie podstawowe.

Dzięki reformie tzw. służba przygotowawcza została zintensyfikowana i w efekcie czego skrócona do maksymalnie 30 dni, zachowując jednocześnie najważniejsze elementy programu szkolenia. Umożliwia to nowopowstała platforma e- learningowa, na której ochotnik będzie indywidualnie zapoznawać się z teoretyczną częścią szkolenia. Reforma zakłada również znaczne zwiększenie częstotliwości szkoleń, tak aby skrócić okres oczekiwania chętnych.

W tym roku kalendarzowym zaplanowane zostało jeszcze 6 turnusów szkoleniowych rozpoczynających się co średnio 2 tygodnie, poczynając od 14 września.

Więcej informacji uzyskasz w siedzibie WKU w Poznaniu przy ul. Rolnej 51, pod nr tel. 261-573-470 lub na stronie internetowej [2].

Agnieszka Michalak, WKU w Poznaniu
Grafika: CO MON