Sala rehabilitacyjna w Dziennym Domu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie gmina Dopiewo.

Gmina Suchy Las wraz z sześcioma innymi wielkopolskimi samorządami uczestniczy w unijnym projekcie pn. „Usługi społeczne i opieka medyczna dla mieszkańców Wielkopolski”, którego głównym założeniem jest funkcjonowanie Zintegrowanego Centrum Opieki. Z jego bezpłatnej oferty mogą korzystać m.in. mieszkańcy gminy Suchy Las – seniorzy, osoby niesamodzielne i niepełnosprawne, a także opiekunowie tych osób.

Zintegrowane Centrum Opieki to fachowa pomoc specjalistów, możliwość całodobowego wezwania pomocy czy skorzystania z Dziennego Domu Opieki Medycznej.

W gminie Suchy Las projekt koordynowany jest przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Suchym Lesie. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać chęć swojego uczestnictwa do pracownika OPS pani Aleksandry Żołnowskiej, w godz. 16.00 – 19.00 pod nr tel. 501 133 858. Nabór jest ciągły.

Dzienny Dom Opieki Medycznej w gminie Dopiewo (Dąbrowa)

W ramach projektu realizowane są następujące świadczenia medyczne połączone z kontynuacją terapii i procesem usprawniania: pielęgniarskie, fizjoterapeutyczne, psychologiczne, logopedyczne, terapia zajęciowa, doradztwo dla opiekunów.

Wsparcie przeznaczone jest dla osób niesamodzielnych, w tym głównie w wieku po 65. roku życia, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawienie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymaga całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego
w trybie stacjonarnym.

Centrum Usług Domowych

Pomoc opiekunów – wizyty domowe u uczestników projektu: edukacja i profilaktyka zdrowotna; wsparcie psychospołeczne; działania aktywizacyjne; pomoc w poprawie trudnej sytuacji życiowej, wynikającej z choroby lub niepełnosprawności; udzielanie informacji i wsparcia w uzyskaniu dostępu do funkcjonujących form opieki domowej, medycznej itp.
Usługi domowe – dostosowane do potrzeb wsparcie specjalistów (opieka pielęgniarska, rehabilitacja fizyczna, wsparcie psychologiczne).

Centrum Wsparcia Opiekunów
Faktycznych

Praktyczna pomoc i porady w zakresie pielęgnacji osób niesamodzielnych oraz dbałości o własne bezpieczeństwo podczas opieki. Opiekunowie mają możliwość korzystania z pakietu wsparcia, tj. wsparcia informacyjnego, wsparcia fizjoterapeuty, pielęgniarki, psychologa.

Centrum Teleopieki

Usługa dająca możliwość całodobowego wezwania pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, oraz systematycznego kontaktu z teleopiekunem w celu monitorowania stanu zdrowia i sytuacji osoby korzystającej.

Uczestnicy projektu otrzymują zestawy aparatów telefonicznych i mobilnych guzików bezpieczeństwa – tzw. „czerwony guzik” w postaci wisiorka / bransoletki, który podopieczni mogą mieć stale przy sobie (również w kąpieli). Mogą oni nacisnąć guzik w momencie zagrożenia życia lub zdrowia w celu połączenia się z teleopiekunem, którego zadaniem jest ocena sytuacji i reakcja pomocowa.

Teleopiekunowie przeprowadzają z beneficjentami m.in. raz w tygodniu rozmowy o charakterze kontrolnym, towarzyskim. Uczestnicy projektu mają również możliwość codziennego kontaktu z teleopiekunami, podejmowanego z własnej inicjatywy (naciskając tzw. „zielony guzik”).

wydrukuj wydrukuj