- Suchylas.pl - https://www.suchylas.pl -

Piękny jubileusz OSP Golęczewo

4 maja 1921 r. powołano do życia i działalności Straż Ogniową wsi Golęczewo, co oznacza, że jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Golęczewie liczy już 100 lat!

Z tej okazji już jutro, 4 września, w Golęczewie odbędą się uroczyste obchody setnego jubileuszu OSP. Początek uroczystości o godz. 16:00, zapraszamy! Szczegóły imprezy [1] dostępne w Wydarzeniach na naszej stronie oraz w wydarzeniu na stronie FB. [2]

Tak powołano OSP Golęczewo

W dniu 4 maja 1921 roku na apel sołtysa Wincentego Sroki powołano do życia i działalności Straż Ogniową wsi Golęczewo, wójtostwo Rokietnica. Na zebranie zaproszono Komisarza Policji z Rokietnicy i pana wójta Stefana Urbańskiego. Na zebranie pisemnie zaproszono również 22 mieszkańców, którzy posiadali zabudowania. Wybrano Zarząd Straży Ogniowej w Golęczewie. Na pierwszego prezesa pana Jana Janakowskiego, dalej na komendanta pana Romana Srokę, syna Wincentego, na członka pomocniczego wybrano Juliana Wygachewicza. Pozostali członkowie, w ilości czternastu to osadnicy niemieccy pochodzenia węgierskiego.

Następnie zebranie wyznaczono na dzień 20 maja 1921 roku. Na tymże zebraniu postanowiono zakupić w Niemczech sikawkę ręczną, konną oraz beczkowóz do przewożenia wody o pojemności 1000 litrów do powstałego ognia.

Po zakupieniu beczkowozu i sikawki wyznaczono garaż, gdzie mieściła się łaźnia publiczna i piekarnia. Zaczęto ćwiczyć obsługę sikawki, ćwiczenia zostały wyznaczone na rychłą godzinę niedzielną. Zostały także wyznaczone konie do pożaru. U wyznaczonego gospodarza mieściła się tablica na płocie “Konie do pożaru”.

Również wyznaczono trzy punkty alarmowe z trąbkami ustnymi, a miejsca te oznaczono napisem na budynku “Punkt alarmowy Straży Ogniowej”.

Stróż wiejski, pan Karpiński miał również trąbkę ustną, którą w czasie pełnienia nocnej służby alarmował o powstaniu pożaru we wsi oraz sąsiednich. Uchwalono, by w czasie trwania silniejszych burz Straż Ogniowa nie wyjeżdżała do sąsiednich wsi gasić pożar, tylko zabezpieczała swoją.

Straż Ogniowa w Golęczewie była bardzo prężna, przybywało ochotników, powiększył się zarząd. Osiągnęła dobre wyniki wygaszania powstałych pożarów. Zaczęto rywalizować z innymi strażami powstałymi później w innych wioskach. Następnie rozpoczęto organizowanie zawodów strażackich, zabaw majowych oraz ćwiczeń pokazowych.

pierwsza sikawka konna OSP Golęczewo - czarno-białe zdjęcia sikawki wśród 11 mężczyzn

Powyższy opis początków OSP Golęczewo oraz zdjęcie pochodzi z publikacji “Zarys dziejów Ochotniczej Straży Pożarnej w Golęczewie 1921-2021” autorstwa Agnieszki Ancuty i Mariana Bajera, wydanej z okazji 100-lecia OSP Golęczewo.