ręka w rękawiczce lateksowej zbliża strzykawkę do ramienia osoby

Wielkimi krokami zbliża się jesień, czyli okres, kiedy organizm jest szczególnie narażony na negatywne działanie wirusów grypy. Przed groźnymi skutkami zachorowania na grypę chronią szczepionki, które warto przyjąć przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę, a więc w polskich warunkach od września do grudnia.

Szczepienia w ramach NFZ

Szczepienia przeciwko grypie dostępne są w ramach NFZ od 1 września 2022 r., nie dla wszystkich jednak szczepienia są bezpłatne.

Szczepionki przeciwko grypie bezpłatnie (na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) przysługują:

  • kobietom w ciąży
  • seniorom w wieku powyżej 75 lat.

Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić (zgodnie z zakresem wskazań refundacyjnych oraz na podstawie wystawionej recepty i w zależności od szczepionki) m.in.:

  • pacjenci 18 – 65 lat oraz dzieci w wieku od 2 – 5 lat – narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych
  • pacjenci powyżej 65 lat
  • dzieci od ukończenia 6. miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz od 5 do 18 lat.

Decyzję o wysokości odpłatności za szczepienie podejmuje osoba wystawiająca receptę.

Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent pokrywa koszt preparatu, natomiast NFZ płaci za szczepienie.

Szczegółowe informacje o szczepieniach przez NFZ dostępne są na stronie wielkopolskiego oddziału NFZ.

Program szczepień Metropolii Poznań

Metropolia Poznań kontynuuje program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie skierowany do osób zamieszkujących lub pracujących na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania (Metropolii Poznań), czyli na terenie Miasta Poznania lub następujących gmin z terenu aglomeracji poznańskiej: Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń. Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne.

Informacje o programie szczepień realizowanym przez Metropolię Poznań, w tym o warunkach przystąpienia do programu, znajdują się na stronie grypa-metropoliapoznan.pl.

Powiat Poznański nie będzie kontynuował programu szczepień

Powiat Poznański nie będzie realizował programu z zakresu szczepień przeciwko grypie w sezonie 2022/2023.

Nie tylko szczepienia

Warto pamiętać, że przed zachorowaniem na grypę może uchronić odpowiednia profilaktyka. Obok szczepienia zwraca się uwagę na fakt prawidłowej higieny, przede wszystkich na dokładne mycie i dezynfekcję rąk, jak również kwestie związane z odpowiednim stylem życia. Warto zadbać o odpowiednią dietę oraz regularną aktywność ruchową, aby wzmocnić nasz organizm i uzbroić go przed walką z infekcją.

wydrukuj wydrukuj