wykorzystaj swój głos - grafika do wyborów do europarlamentu

W dniach 6-9 czerwca br. we wszystkich 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce, zgodnie z postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wybory do Europarlamentu zostały wyznaczone na niedzielę 9 czerwca 2024 r.

  • Data wyborów: 9 czerwca 2024 r. (niedziela) 
  • Godziny głosowania: 7:00-21:00. 
  • Dokumenty wymagane do głosowania: ważny dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport). 
  • Lokal wyborczy: adres swojego lokalu wyborczego można sprawdzić na stronie Państwowej Komisji Wyborczej oraz w załączonym obwieszczeniu wójta gminy Suchy Las
  • Głosowanie: po przybyciu do lokalu wyborczego, wyborca otrzymuje kartę do głosowania, na której oddaje głos poprzez postawienie znaku “X” przy wybranym kandydacie lub kandydatce. 

Do Parlamentu Europejskiego na pięcioletnią kadencję z całej UE wybranych zostanie 720 europosłów. Nasz kraj w Europarlamencie będzie reprezentować 53 posłów.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polska podzielona została na 13 okręgów wyborczych. Województwo wielkopolskie w całości obejmuje okręg nr 7, w którym do Europarlamentu z 9 list kandyduje po 10 kandydatów.

Wyborcy z gminy Suchy Las, przypisani do poszczególnych 8 obwodów głosowania będą głosować w tych samych siedzibach obwodowych komisji wyborczych, jak w przypadku wyborów samorządowych. Informacja o numerach, granicach obwodów głosowania oraz wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych znajduje się w Obwieszczeniu Wójta Gminy Suchy Las z dnia 9 maja 2024 r.

Przypominamy, że zgodnie z uchwałą Rady Gminy Suchy Las nr LXI/727/23 z dnia 28 września 2023 r. wyborcy:

  • z niepełnosprawnością o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności (w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wraz z towarzyszącym opiekunem)
  • oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat,

mogą skorzystać z uprawnienia do bezpłatnych przejazdów publiczną komunikacją zbiorową w dniu wyborów na terenie gminy Suchy Las w celu dotarcia do lokalu wyborczego i podczas drogi powrotnej.  

Więcej szczegółowych informacji na temat niedzielnych wyborów można uzyskać:

wydrukuj wydrukuj