Czy niewielka, podmiejska gmina może zachwycić? Oczywiście, że tak! Zapraszamy na podróż po najciekawszych miejscach gminy Suchy Las, wśród których znajdują się zarówno zabytki, jak i miejsca ciekawe przyrodniczo.

Chludowo

Modrzewiowy kościół parafialny p.w. Wszystkich Świętych

kościół w Chludowie 526x350 - Warto zobaczyć

Świątynia z 1736 r., powstała po zniszczeniu przez pożar poprzedniej w 1710 r. Należy do typu kościołów salowych i posiada po bokach dwie kaplice. Fundatorkami kościoła były cysterki z Owińsk. W kaplicy bocznej po lewej stronie znajduje się XVI-wieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w otoczeniu św. Wojciecha i Mikołaja, namalowany na desce lipowej. Przy kościele stoi drewniana dzwonnica z 1936 roku. Kościół od 1932 r. figuruje w rejestrze zabytków.

Adres: ul. Kościelna 4 w Chludowie


Pałac Werbistów z zabytkowym parkiem

Pałac Werbistow w Chludowie 525x350 - Warto zobaczyć

W 1863 r. Wilhelm von Treskow wybudował w Chludowie dwór, będący jego rezydencją. Było tak do 1886 roku, gdy z powodu choroby umysłowej został ubezwłasnowolniony, a właścicielem majątku stała się jego żona Alma. W 1909 r. sprzedała ona Chludowo pruskiej Komisji Osadniczej, a w 1914 roku resztówkę po parcelacji wraz z dworem i parkiem kupił major Georg von Treskow. Gdy Niemcy opuścili Chludowo w 1922 r., dwór nabył wybitny polityk – Roman Dmowski. To tu powstało wiele prac, koncepcji politycznych i pomysłów, a pałac odwiedzało wielu gości, m.in. Wincenty Witos. Problemy finansowe zmusiły Dmowskiego do sprzedaży posiadłości w 1934 r.

Nowymi właścicielami pałacu wraz z parkiem została Polska Prowincja Księży Werbistów Słowa Bożego (SVD). W 1935 roku, w Chludowie został otwarty Dom Zakonny Księży Werbistów pod wezwaniem Świętego Stanisława Kostki oraz rozpoczął działalność Dom Nowicjacki. 23 października 1948 r. w pałacu wybuch pożar, który zniszczył znaczną część klasztoru (piętro i wieżę). Odbudowany budynek był już całkowicie inny.

24 czerwca 1984 roku – w 120. rocznicę urodzin Romana Dmowskiego, w parku przyklasztornym w Chludowie odsłonięto jego popiersie. Na budynku , w którym mieszkał umieszczono tablicę z napisem: „W tym domu w latach 1922–1934 mieszkał Roman Dmowski twórca narodowej myśli politycznej, mąż stanu zasłużony dla odbudowy państwa polskiego”.

Pałac otoczony jest zabytkowym parkiem, wpisanym do rejestru zabytków w 1985 r.

Adres: ul. Kościelna 15 w Chludowie


Muzeum im. o. Mariana Żelazka

Muzem o. Mariana Zelazka 525x350 - Warto zobaczyć

Muzeum im. O. Mariana Żelazka (1918-2006) znajduje się na terenie kompleksu pałacowo-parkowego księży werbistów w Chludowie.

Wśród licznych eksponatów dotyczących życia i pracy o. Mariana Żelazka w chludowskim muzeum znajduje się przestrzeń poświęcona osiągnięciom i badaniom drugiego poznaniaka – werbisty o. prof. Piotra Nawrota. Ten obecnie pracujący w Boliwii misjonarz jest jednym z najwybitniejszych w świecie znawców, popularyzatorów, badaczy i odkrywcą muzyki baroku misyjnego w Ameryce Południowej.

Adres: ul. Kościelna 15 w Chludowie

Odwiedź stronę internetową muzeum.

Godziny otwarcia muzeum:

  • wtorek-sobota: 10-17
  • niedziela: 13-17

Zwiedzanie możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem po wcześniejszym umówieniu telefonicznym: 61 811 65 50

Opłata za wstęp: dobrowolna, na miejscu, po zakończeniu zwiedzania.


Biedrusko

Zespół Pałacowo-Parkowy

Pałac w Biedrusku 526x350 - Warto zobaczyć

Pięknie położony neorenesansowy pałac projektu Ludwika Huhna powstał w latach 1877–1888 dla Albrechta Otto von Treskow. Piętrowy obiekt z kwadratową wieżą i filarowymi gankami w elewacjach ogrodowej oraz bocznej, nakryty jest płaskim dachem. Wnętrza posiadają bogatą dekorację.

W 1904 r. pałac został sprzedany armii pruskiej. Od tego czasu pałac, nazywany potocznie zamkiem, pełnił różne funkcje. Był siedzibą dowódcy obozu ćwiczebnego, działała w nim administracja garnizonowa, był wojskowym obiektem reprezentacyjnym. W przeszłości w pałacu gościli cesarz Wilhelm II, marszałkowie Polski Józef Piłsudski, Ferdynand Foch i Edward Rydz-Śmigły czy rumuński król Karol II.

Dziś w odrestaurowanym budynku mieści się hotel z restauracją oraz muzeum wojskowe. Organizowane są w nim festyny, występy chórów, zespołów folklorystycznych, uroczystości patriotyczne i rodzinne. Na jego terenie organizuje się imprezy sportowe i turystyczne, takie jak biegi i rajdy rowerowe. Obiekt jest udostępniony przybyłym gościom do zwiedzania.

W zabytkowym parku o powierzchni około 14 ha na szczególną uwagę zasługuje amfiteatr, altana westchnień zakochanych, dwa stawy oraz fontanna, otoczona czerwono-białymi różami.

Park wraz z pałacem od 1978 r. wpisane są do rejestru zabytków.

Adres: ul. 1 maja 82 w Biedrusku

Odwiedź stronę internetową Pałacu.


Narodowy Panteon Powstania Wielkopolskiego

Panteon Powstania Wielkopolskiego 524x350 - Warto zobaczyć

Powstał w ramach obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego z inicjatywy właściciela pałacu dr. Jana Kucharskiego. Odsłonięty został 28 czerwca 2019 r., a patronat nad uroczystością objął Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda.

W centralnym miejscu Panteonu stoi obelisk z licznymi symbolami: orłem z rozerwanymi kajdanami, profilami powstańców, herbami gmin uczestniczących w powstaniu, jak również podobiznami dowódców powstańczych Stanisława Taczaka i generała Dowbora-Muśnickiego na tle wizerunków Ignacego Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego. Autorem pomnika jest artysta – rzeźbiarz, Michał Niedźwiedź z Rogoźna. Pomnik został wykonany z piaskowca, a na jego podstawie widnieje napis: „Nikt im iść nie kazał a poszli spłacić dług Ojczyźnie Powstańcom Rodacy”.

Wokół pomnika znajduje się ścieżka historyczno-edukacyjna z 30 planszami, opisującymi przebieg tego niepodległościowego zrywu na terenach gmin powiatu poznańskiego, biorących udział w Powstaniu.

Adres: ul. 1 maja 82 w Biedrusku .


Wieża ciśnień

Wieża ciśnień w Biedrusku 505x350 - Warto zobaczyć

Zbudowana w 1902 r. (według niektórych źródeł – w 1901 r.) jest obiektem o charakterze technicznym. Służyła lokalnym potrzebom wodociągowym, obejmującym kasyno wojskowe i zespół koszar. Na wieży z czterech stron umieszczono zegar, który wybijał godziny i kwadranse w czasach, gdy ćwiczący żołnierze nie posiadali zegarków.

Wysokość wieży to około 31 metrów, kubatura 1166 m3 oraz powierzchnia użytkowa 33 m2.

Wyłączona z technicznej eksploatacji w 1993 r. Plan, bryła i konstrukcja wieży zachowały się z czasów jej powstania. W 2016 r. pracom naprawczo-konserwatorskim poddany został zegar, a rok później przeprowadzono remont elewacji wieży oraz jej wnętrza.

W 2019 r. wieża ciśnień została laureatem konkursu “Zabytek Zadbany” w kategorii „zabytki techniki”.

Wpisana do rejestru zabytków w 2007 r.

Adres: ul. Poznańska 5 w Biedrusku


Ośrodek Edukacji Leśnej “Łysy Młyn”

ysy Młyn 623x350 - Warto zobaczyć

Przy drodze powiatowej Radojewo-Biedrusko znajduje się “Łysy Młyn”, będący częścią projektu „Budowa sieci nauczania na rzecz środowiska oraz ochrona pachnicy dębowej na obszarze wytypowanym do sieci Natura 2000 PLH300001 Biedrusko”. W odrestaurowanym budynku młynu wodnego znajdują się m.in.

Przy młynie znajduje się staw, wokół którego wytyczono bardzo atrakcyjną przyrodniczo ścieżkę edukacyjną pt. “Rola wody w przyrodzie”.

Na miejscu znajduje się duży parking z wytyczonym miejscem na grillowanie i ścieżką zdrowia w pobliżu.

Adres: ul. Poznańska 2B, Biedrusko

Odwiedź stronę internetową OEL “Łysy Młyn”.


Chojnica (teren poligonu – wstęp wzbroniony)

Ruiny kościoła w Chojnicy

Kościół św. Jana Chrzciciela został ufundowany przez Jana Przecławskiego w 1531 r. na miejscu poprzedniego. Zaraz po wojnie kościół wraz z wsią Chojnica włączony został do poligonu Biedrusko i przestał być używany, przez co czasem popadł w ruinę. Dziś pozostałością kościoła są jedynie mury obwodowe.

Renesansowe nagrobki Przecławskich przeniesiono do Katedry Poznańskiej, a epitafia i monstrancję – do Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.  Są one świadectwem dawnej świetności tego miejsca i jego znaczenia dla mieszkańców okolicznych terenów.

W kościele ochrzczony został urodzony w pobliskim Glinnie Wojciech Bogusławski – ojciec teatru narodowego.

Ruiny kościoła cieszyły się sporą popularnością wśród scenarzystów filmowych – to tu kręcono sceny do “Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana czy “Dowód życia” Taylora Hackforda.

Obiekt wpisany został do rejestru zabytków w 1932 r.

Uwaga! Z powodu zakazu wstępu na poligon Biedrusko, obiekt nie jest dostępny dla zwiedzających.


Golęczewo

Zabudowa Golęczewa

Golęczewo 526x350 - Warto zobaczyć

Golęczewo jest wsią zupełnie wyjątkową. Jej zabudowa jest wynikiem pragnienia uczynienia z niej przez Niemców wzorcowej wsi osadniczej.

Wieś wykupiona została w 1901 r. z rąk polskich za 530 tys. ówczesnych marek i niezwłocznie przystąpiono do wzorcowej realizacji, będącej przykładem szerzenia kultury niemieckiej na wschodzie. Specyficzną zabudowę miejscowości zaprojektował Paul Fischer na zlecenie cesarza Wilhelma II.

Domy wybudowane w Golenhofen (również nazwa wsi została zniemczona) były wznoszone w barwach pruskich – białe z aplikacjami czerwonymi i czarnymi. Obok nich budowano stajnie i obory. Wieś wyposażono w sieć wodociągową, utwardzone drogi i chodniki. Sprowadzonych niemieckich osadników odizolowano od katolickiej ludności polskiej.

Po 1918 r. większość Niemców wyjechała, a ich miejsce zajęli Polacy.

Układ ruralistyczny wsi pozostał niezmieniony do dzisiaj, a do rejestru zabytków wpisanych jest aż 42 obiekty!

Zwiedzaj Golęczewo z questem!


Łagiewniki (teren poligonu – wstęp wzbroniony)

Łagiewniki to nieistniejąca już wieś, należąca niegdyś do parafii Chojnica. Dziś jest to miejsce pamięci i patriotycznych uroczystości w rocznicę wybuchu II wojny światowej. To tu w 1968 r. odsłonięto Pomnik Ofiar Faszyzmu, którego projektantem był artysta-plastyk Ryszard Skupin.

Pomnik upamiętnia tragiczną śmierć mieszkańców Łagiewnik i okolicznych wsi, którzy zginęli z rąk hitlerowców w zemście za ujęcie niemieckich lotników i przekazanie ich w ręce wojska polskiego. Stało się to po wydarzeniach, które odbyły się 2 września 1939 r. W tym dniu polski pilot ppor. Włodzimierz Gedymin zestrzelił w rejonie Glinna i Łagiewnik niemiecki samolot.

Uwaga! Z powodu zakazu wstępu na poligon Biedrusko, obiekt nie jest dostępny dla zwiedzających.


Suchy Las

aweczka Bogusławskiego 525x350 - Warto zobaczyć

Ławeczka Wojciecha Bogusławskiego

W 260. rocznicę urodzin Ojciec Teatru Polskiego został upamiętniony przez potomnych na ziemi, z której pochodzi. Ławeczka Wojciecha Bogusławskiego stanęła przed Urzędem Gminy w Suchym Lesie. Jej uroczyste odsłonięcie odbyło się tuż przed świętami, 22 grudnia 2017 roku. 

Wojciech Bogusławski to niezwykle zasłużona postać dla polskiej kultury. Aktor, dramatopisarz, reżyser, założyciel teatrów w Wilnie i Kaliszu, autor pierwszej opery narodowej „Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale”. Urodził się 9 kwietnia 1757 roku w Glinnie, w gminie Suchy Las, gdzie spędził swoje dzieciństwo. Zmarł 23 lipca 1829 roku w Warszawie.

Ławeczka Wojciecha Bogusławskiego, która jest upamiętnieniem jego osoby, pełni rolę edukacyjną, ale także stanowi atrakcję turystyczną. Została ona zrealizowana przez Gminę Suchy Las z jej budżetu, przy udziale finansowym Powiatu Poznańskiego.

wydrukuj wydrukuj