Witamy na stronie poświęconej cyberbezpieczeństwu oraz poradom, jak chronić siebie oraz bliskich przed zagrożeniami występującymi w szeroko rozumianej cyberprzestrzeni.  

Czym jest cyberbezpieczeństwo?

Rozwój społeczny i gospodarczy w coraz większym stopniu zależny jest od szybkiego i nieskrępowanego dostępu do informacji. Od sprawności i stabilności systemów teleinformatycznych zależy funkcjonowanie całego państwa. Od wielu lat wzrasta liczba zagrożeń i incydentów bezpieczeństwa. Każdy incydent to ryzyko naruszenia bezpieczeństwa obywateli – przejęcia danych osobowych, naruszenia prywatności, utraty pieniędzy, a nierzadko też zdrowia. Należy temu skutecznie przeciwdziałać.

baner e1699619671970 - Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo to odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy.

Definicja według ustawy z dnia 5 lipca 2018 r.
o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa

(Dz.U.2023.913 t.j. z dnia 2023.05.15)

Krajowy system cyberbezpieczeństwa powstał po to, by chronić cyberprzestrzeń i zapewnić bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych, z których codziennie korzystają obywatele RP i na których opiera się szereg usług kluczowych do prawidłowego funkcjonowania państwa. Ochrona ta polega m.in. na:

 • monitorowaniu sieci, urządzeń, programów,
 • reagowaniu na zagrożenia i incydenty,
 • edukacji w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci,
 • prowadzeniu badań i analiz w zakresie wykorzystania nowych technologii,
 • wsparciu podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w realizowaniu założeń dotyczących cyberbezpieczeństwa.    

Wszystko po to, by zmniejszyć ryzyko kradzieży, ataków i wyeliminować możliwość uzyskania nieuprawnionego dostępu do danych.

Najczęściej występujące zagrożenia w cyberprzestrzeni

 • ataki z użyciem szkodliwego oprogramowania (malware, wirusy, robaki, itp.),
 • kradzieże tożsamości, kradzieże (wyłudzenia), modyfikacje bądź niszczenie danych,
 • blokowanie dostępu do usług,
 • spam (niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne),
 • ataki socjotechniczne (np. phishing, czyli wyłudzanie poufnych informacji przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję.

Sposoby zabezpieczenia się przed zagrożeniami

 • Zainstaluj i używaj oprogramowania przeciw wirusom. Stosuj ochronę w czasie rzeczywistym.
 • Aktualizuj system operacyjny i aplikacje bez zbędnej zwłoki.
 • Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe oraz bazy danych wirusów (dowiedz się, czy twój program do ochrony przed wirusami posiada taką funkcję i robi to automatycznie).
 • Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia.
 • Nie korzystaj ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, które nie mają ważnego certyfikatu SSL.
 • Nie używaj niesprawdzonych programów zabezpieczających czy też do publikowania własnych plików w Internecie (mogą one np. podłączać niechciane linijki kodu do źródła strony).
 • Skanuj komputer i sprawdzaj procesy sieciowe – złośliwe oprogramowanie nawiązujące własne połączenia z Internetem, wysyłające twoje hasła i inne prywatne dane do sieci może się zainstalować na komputerze mimo dobrej ochrony – należy je wykryć i zlikwidować.
 • Pamiętaj, że żaden bank czy Urząd nie wysyła e-maili do swoich klientów/interesantów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.
 • Sprawdzaj pliki pobrane z Internetu za pomocą skanera antywirusowego.
 • Nie odwiedzaj stron, które oferują niesamowite atrakcje (darmowe filmiki, muzykę, albo łatwy zarobek przy rozsyłaniu spamu) – często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.
 • Nie wysyłaj w e-mailach żadnych poufnych danych w formie otwartego tekstu – niech np. będą zabezpieczone hasłem i zaszyfrowane – hasło przekazuj w sposób bezpieczny.
 • Nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie są one widoczne dla osób trzecich.
 • Pamiętaj o uruchomieniu firewalla na każdym urządzeniu.
 • Wykonuj kopie zapasowe ważnych danych.
 • Zrozumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i stosowanie sposobów zabezpieczania się przed zagrożeniami, to wiedza niezbędna każdemu użytkownikowi komputera, smartphona czy też usług internetowych.

Źródła informacji o cyberbezpieczeństwie

Partnerstwo dla Cyberbezpieczeństwa (PdC)

W 2023 r. Urząd Gminy Suchy Las przystąpił do Programu Partnertów dla Cyberbezpieczeństwa NASK.

Głównym celem tego programu jest współpraca uczestników oraz wymiana doświadczeń i informacji w zakresie cyberbezpieczeństwa. Program PDC to spotkania, warsztaty i wspólne inicjatywy. To możliwość bezpośredniej wymiany informacji, uczenia się od siebie nawzajem, dostęp do baz wiedzy, dobrych praktyk czy ekspertów służących wiedzą z obszaru cyberbezpieczeństwa.

Aktualności

Halo! Tu cyberbezpieczny Senior. Bezpieczna bankowość elektroniczna

Bankowość elektroniczna, czyli możliwość wykonywania operacji bankowych za pomocą komputera lub smartfona to dziś podstawowa usługa i zaleta posiadania konta bankowego i karty płatniczej. Dzięki niej możemy realizować zakupy przez internet w dowolnym miejscu na świecie, opłacać rachunki a także kontrolować stan swojego budżetu bez…

Czytaj dalej Halo! Tu cyberbezpieczny Senior. Bezpieczna bankowość elektroniczna

#Halo! Tu cyberbezpieczny Senior

Według danych Krajowego Systemu Informacyjnego Policji, w 2022 roku straty finansowe wynikające z przestępstw telefonicznych, w tym metod „na wnuczka” i „na urzędnika”, przekroczyły 141 milionów złotych. Szczególnie dotkniętą grupą tego rodzaju przestępczością są osoby powyżej 65. roku życia, które stanowiły aż 3,5 tysiąca ofiar.…

Czytaj dalej #Halo! Tu cyberbezpieczny Senior

Uważaj na próby oszustów w celu wyłudzenia danych lub pieniędzy

Oszustwo na ,,przesyłkę” Cyberprzestępcy masowo wysyłają wiadomości SMS podszywające się pod firmę InPost i Pocztę Polską z informacją o rzekomym braku adresu potrzebnego do dostarczenia przesyłki. Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego poziomu krajowego – CSIRT NASK (CERT Polska) ostrzega przed kampanią phishingową, której celem jest wyłudzenie…

Czytaj dalej Uważaj na próby oszustów w celu wyłudzenia danych lub pieniędzy

wydrukuj wydrukuj