ranking samorządów

29 października miało miejsce rozstrzygnięcie XVI edycji Rankingu Samorządów dziennika Rzeczpospolita. Tak jak większość tego typu przedsięwzięć, ogłoszenie wyników również odbyło się poprzez transmisję internetową na portalu rp.pl. Ten prestiżowy ranking uznawany jest przez wielu specjalistów jako jeden z najbardziej wiarygodnych mierników poziomu zrównoważonego rozwoju samorządów w Polsce. Tym bardziej cieszyć nas może fakt, że nasza gmina znalazła się w nim w tym roku na wysokim trzecim miejscu w kraju wśród gmin wiejskich.

Kapituła konkursowa pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka wybrała najlepsze samorządy w trzech kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie, gminy wiejskie. Podstawowe filary oceny to jakość zarządzania i współpraca z innymi jst, trwałość ekonomiczno-finansowa, trwałość środowiskowa oraz społeczna. Rzeczpospolita zasięgała informacji w instytucjach badawczych oraz badając bezpośrednio urzędy poprzez ankiety. W sumie wzięto pod uwagę ok. 50 wskaźników.

Gmina Suchy Las wyróżniała się najwyższą liczbą punktów z zakresie dbałości o kapitał społeczny. Wójt Gminy Grzegorz Wojtera tak komentuje dobry wynik Suchego Lasu – Naszą najmocniejszą stroną jest aktywność mieszkańców. Wyraża się ona zarówno w sferze biznesowej, jak i obywatelskiej partycypacji. Dzięki działaniom samorządu gminie udaje się przyciągać wciąż nowych mieszkańców.

Tak wysoko w rankingu dziennika Rzeczpospolita gmina Suchy Las jeszcze nie była. W naszej kategorii zwyciężył Kleszczów, mogący pochwalić się dużymi nadwyżkami w budżecie oraz najwyższymi w Polsce (per capita) wydatkami na zielone inwestycje. Na terenie tej gminy funkcjonuje Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrownia Bełchatów. Drugie miejsce zajęła podkarpacka gmina Padew Narodowa, która uzyskała maksymalną liczbę punktów w obszarze dbałości o środowisko. Jak mówią organizatorzy rankingu, samorządy trafiający na wysokie lokaty cechują się wysokim potencjałem rozwojowym, co jest niezwykle ważne dla mieszkańców w ciężkich czasach, w jakich się aktualnie znaleźliśmy.

wydrukuj wydrukuj