plakat do wydarzenia

2 grudnia 2022 r. o godz. 18:00 w Bibliotece Publicznej w Suchym Lesie odbędzie się wieczór z autorami wydanej przez gminę Suchy Las „Monografii cmentarza parafialnego w Chojnicy”.

Cmentarz w Chojnicy to najstarsza zachowana katolicka nekropolia w gminie Suchy Las. Nieco zapomniany, gdyż od końca II wojny światowej jest zamknięty i znajduje się na terenie poligonu wojskowego Biedrusko. Wciąż jednak jest to świadectwo naszych dziejów, lokalnej tożsamości i pamięci o naszych przodkach. 

Monografia stanowi pokłosie długich poszukiwań i kwerend archiwalnych. Autorzy, poza danymi pochodzącymi z materiałów archiwalnych, uwzględnili w swojej pracy również przekazy ustne i wspomnienia od osób związanych z ludźmi pochowanymi na cmentarzu w Chojnicy. Część książki stanowią zdjęcia nagrobków, które przetrwały do dzisiaj. Monografia to skarbnica wiedzy na temat chojnickiej nekropolii, ale również życia w XIX i XX wieku w miejscowościach, które w większości już nie istnieją.

Zapraszamy na premierę książki i spotkanie z jej autorami, które będzie okazją do rozmów nie tylko o historii cmentarza w Chojnicy, ale również o poszukiwaniu swoich korzeni i pielęgnowaniu pamięci o naszym dziedzictwie.

Autorami książki są: Ryszard Chruszczewski, Grażyna Głowacka, Ryszard Głowacki, Marek Hałas oraz Grzegorz Mencel. Wydanie sfinansowano ze środków gminy Suchy Las.

Wstęp na spotkanie jest darmowy, obowiązują wejściówki do odbioru w bibliotece przy ul. Szkolnej 16 w Suchym Lesie

wydrukuj wydrukuj