Ruszyła III edycja Badań Klimatu Rowerowego 2024, której celem jest nakreślenie wielowymiarowego obrazu sytuacji osób korzystających z rowerów w poszczególnych miastach i gminach oraz dynamiki zmian w tym zakresie.
Wyniki badania zostaną opracowane w postaci raportów dla poszczególnych miejscowości oraz zbiorczo – w skali kraju. Raporty mogą być bardzo pomocnym narzędziem dla włodarzy miast i gmin. Wskażą, jak mieszkańcy oceniają jakość przestrzeni publicznej, a zwłaszcza infrastruktury rowerowej.
Raporty dostarczą m.in. wskazówek, co w należy poprawić w tym zakresie i mogą być pomocnym argumentem przy aplikowaniu o środki finansowe.
Udział w badaniu jest bezpłatny. III edycja badania będzie realizowana w okresie 14 sierpnia – 31 grudnia 2024. Raporty z wynikami zostaną opublikowane w połowie 2025 roku.
Ankieta znajduje się na stronie www.rowerowyklimat.pl lub bezpośrednio pod linkiem: https://www.interankiety.pl/f/vLNJeEQL
Badania Klimatu Rowerowego są realizowane w cyklu dwuletnim w oparciu o metodologię Fahrradklima-Test, rozwijaną od 1998 roku przez Politechnikę Drezdeńską i stosowaną w wielu państwach europejskich, m.in. w Niemczech i we Francji.
Badania w Polsce przeprowadzi po raz kolejny stowarzyszenie samorządowe Polska Unia Mobilności Aktywnej (PUMA), które stawia sobie za cel zwiększanie roli aktywnych form mobilności oraz działanie na rzecz wzrostu jakości życia w miastach i gminach.