Kilkanaście osób przy stole ustawionym w U, na sali konferencyjnej.

Kolejne zebranie zespołu ds. pomocy uchodźcom ukraińskim odbyło się w Parku Wodnym Octopus w piątek 4 marca. Tematyka spraw poruszana na nim była obszerna, a ich liczba będzie zapewne rosła z dnia na dzień. Jedną z najważniejszych kwestii jest uruchomienie rezerwy budżetowej w gminie Suchy Las w wysokości 700 tys. zł. Będzie ona przeznaczona na pokrycie kosztów zakupów bieżących w celu zabezpieczenia uchodźców.  

Punkt rejestracyjny w OPS

Od poniedziałku 07.03.2022 w Ośrodku Pomocy Społecznej w Suchym Lesie przy ul. Bogusławskiego 17 rusza punkt rejestracyjny dla uchodźców z Ukrainy. Punkt czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30 z obsługą w języku ukraińskim i rosyjskim.

OPS zachęca do zgłaszania się bezpośrednio lub telefonicznie pod numerem telefonu  61-25-00-360, 61-25-00-368. Jest to niezwykle ważne, by móc oszacować skalę potrzeb i zaplanować kolejne działania. Prosimy również o pomoc mieszkańców gminy, by w sytuacji, gdy osoby przebywające w naszej gminie nie czują się na siłach, by się zgłosić samodzielnie, zrobili to w ich imieniu, za ich zgodą.

Zapisywanie do szkół

Ważnym obszarem jest edukacja. Póki co pojedyncze dzieci uchodźców zgłaszane są do szkół gminnych. Każde zgłaszane dziecko zaopiekowane jest indywidualnie przez dyrekcję, aby poznać potrzeby dziecka i uniknąć niepotrzebnego stresu. Edukacja dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat w szkołach publicznych jest bezpłatna. Nieznajomość języka polskiego przez dziecko nie jest przeszkodą w przyjęciu do szkoły. Zachęcamy, aby nie zwlekać z zapisaniem dziecka do szkoły. Jedyne co trzeba zrobić, to zabrać dokumenty dotyczące wcześniejszej edukacji dziecka lub napisać oświadczenie o łącznej liczbie ukończonych lat nauki, wskazując instytucję, w której dziecko się uczyło. Należy skontaktować się z wybraną przez siebie szkołą oraz złożyć wniosek o przyjęcie do niej. Rodzice chcący zgłosić dziecko do przedszkola proszeni są o zgłaszanie tego faktu do OPS lub bezpośrednio do dyrekcji przedszkoli.

Zajęcia opiekuńcze w CKiBP

Od poniedziałku uruchomione zostaną zajęcia opiekuńcze dla dzieci ukraińskich w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej. Zapewnione im zostanie wyżywienie dzięki wykupywanym obiadom zawieszonym, na które można wciąż wpłacać pieniądze poprzez restaurację Gajowa 12.

Apel do mieszkańców

W związku z pojawiającymi się niepokojącymi informacjami o wycofywaniu się z podjętych wcześniej zobowiązań, apelujemy do mieszkańców naszej gminy o rozważne podejmowanie decyzji, dotyczących przyjmowania osób z Ukrainy, ze świadomością, że pomoc może być udzielona długotrwale.

Apelujemy też o nie kupowanie leków, ponieważ nie sposób ich przekazać na Ukrainę z powodu braku uruchomionych korytarzy humanitarnych. Leki należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Jeżeli tak nie jest, to się zmarnują.  Wyspecjalizowane działanie w tym temacie prowadzą takie instytucje jak PAH lub PCK  

Opieka medyczna

Obywatele Ukrainy mogą zgłaszać się z problemami zdrowotnymi do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej i szpitala.  Lekarze i Terapeuci  Praxis w Poznaniu zaproponowali terminy na bezpłatne porady psychiatryczne i psychologiczne dla obywateli Ukrainy, uciekających przed wojną. Kontakt https://poradniapraxis.pl

Powstanie grupa facebookowa w języku ukraińskim, w celu integracji Ukraińców i wymiany pomiędzy nimi informacji.

Aktualne zbiórki organizowane w gminie Suchy Las pobierz z załącznika.

wydrukuj wydrukuj