home g47fe06333 1920 658x350 - "Drugie życie rzeczy" na poznańskich Gratowiskach

Niepotrzebne? Nie wyrzucaj! Przynieś do punktów „Drugie życie rzeczy” na poznańskich Gratowiskach.

Wiele osób hołduje ideom konsumpcjonizmu, jednak Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu stawia na bycie EKO i zachęca do zmiany stylu życia na bardziej świadomy, ekologiczny i odpowiedzialny. Choćby poprzez korzystanie z różnego rodzaju wypożyczalni, punktów „drugie życie” czy punktów napraw.

Wychodząc naprzeciw tym trendom, ZZO uruchomiło na wszystkich poznańskich Gratowiskach Punkty „Drugie życie rzeczy”. Warto przypomnieć, że poznaniacy (mieszkańcy gminy Suchy Las również – przyp. red.) mogą korzystać z takiego miejsca już od 2012 roku. Jeden z pierwszych tego typu obiektów w Polsce powstał właśnie na Gratowisku przy ulicy Wrzesińskiej .

Są to miejsca, gdzie mieszkańcy mogą dostarczyć bezpłatnie przedmioty, które są sprawne, nieuszkodzone, czyste oraz nie stwarzają zagrożenia dla kolejnych użytkowników. Na dziś to jedno z działań mogących zatrzymać, przynajmniej częściowo, negatywny wpływ postępu cywilizacyjnego na środowisko. Działań, które jesteśmy w stanie podjąć my, konsumenci. Po co wyrzucać, wytwarzać odpady, skoro rzeczy, które nie są nam potrzebne, mogą przydać się innym – mówi Pani Michalina Magdziarz z Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Punkt na ul. Wrzesińskiej cieszył się ogromnym zainteresowaniem poznaniaków. Dlatego postanowiliśmy uruchomić kolejne takie miejsca na wszystkich naszych Gratowiskach. Przy ul. 28 czerwca 1956 r. działa on od marca br., zaś ostatnio uruchomiliśmy taki  punkt na Gratowisku na Morasku, przy poznańskiej Biokompostowni.

We wszystkich punktach mieszkańcy mogą pozostawić m.in. meble, zabawki, książki, sprzęt sportowy, wózki i rowery dziecięce oraz ceramikę.

Jak to działa?

Na Gratowisko wystarczy dostarczyć sprawne, ale niepotrzebne już nam przedmioty, które zostaną bezpłatnie przyjęte przez obsługę. Z kolei osoby, które szukają „staroci”, mogą odwiedzić punkt i za symboliczną opłatą wybrać sobie rzeczy, na których im zależy.

Regulamin i cennik

Źródło: ZZO w Poznaniu

wydrukuj wydrukuj