Osłaniana tablica ku pamięci Zenona Pilarczyka. Na zdjęciu róweniż Alicja PIlarczyk, Andrzej Pilarczyk i Grzegorz Wojtera.

26 lutego, w rocznicę urodzin śp. Zenona Pilarczyka odbyła się uroczystość nadania Jego imienia rondu w Suchym Lesie.  Podczas uroczystości została też odsłonięta tablica upamiętniająca tego zasłużonego dla gminy Suchy Las regionalistę.

Spotkanie w poniedziałkowe popołudnie odbyło się z udziałem rodziny pana Pilarczyka, władz gminy Suchy Las i jednostek pomocniczych, starosty poznańskiego oraz mieszkańców. Głównym organizatorem uroczystości był Zarząd Osiedla Suchy Las.

Starosta Powiatu Poznańskiego Jan Grabkowski w przemówieniu zaznaczył, iż wszyscy zostawiamy pewną cząstkę siebie budując swoje małe ojczyzny. Pan Pilarczyk był osobą, która dała nam dużo więcej i powinniśmy mu być za to szczególnie wdzięczni. Podczas uroczystości głos zabrał również Wójt Gminy Suchy Las Grzegorz Wojtera. Wyraził wdzięczność dla Osiedla Suchy Las, które wystąpiło z inicjatywą do Rady Gminy Suchy Las o nadanie rondu przy ul. Sucholeskiej imienia Zenona Pilarczyka. Wspominał też swoje pierwsze kontakty z panem Zenonem, gdy był redaktorem Gazety Sucholeskiej, pełniąc funkcję sekretarza gminy. Pan Zenon wprowadzał go wówczas w meandry historii naszej gminy.

Głos zabrali również historyk Ryszard Chruszczewski i syn pana Zenona Pilarczyka Andrzej. Przybliżona została sylwetka nauczyciela i  regionalisty, który prawie całe życie poświęcił badaniu historii gminy Suchy Las. Był osobą, która tę historię zaczęła badać jako pierwsza. Starał się poznaną wiedzę rozpropagować. Pan Chruszczewski zwrócił uwagę, że bez solidnej podstawy i pracy naukowej nie byłoby wydanych dalszych publikacji po ukazaniu się Monografii Gminy Suchy Las autorstwa Zenona Pilarczyka i Jana Rewersa.

Życiorys śp. Zenona Pilarczyka dostępny jest pod tym linkiem.

Otwarcie ronda Pilarczyka 39 525x350 - Rondo imienia Zenona Pilarczyka
wydrukuj wydrukuj